czwartek, 17 marca 2016

Oswajanie

Doświadczenie trzech lat  Mistrzów Kodowania doprowadziło do uruchomienia pomysłu, który kiełkował w naszym zespole już długi czas. Trzy lata do szmat drogi, przebytych kilometrów, odwiedzonych sal szkoleniowych, spotkań z nauczycielami, uczniami. Konkretnego wysiłku, energii, uczenia się dzień po dniu. Momentów ważnych, trudnych, radosnych, niecodziennych, zmęczenia i regeneracji do kolejnych działań. Przez ten czas wydarzyło się bardzo wiele różnych dobrych rzeczy, wokół nas powstają nowe rozwiązania, odkrywamy nowe tereny, inspirujemy się i poszukujemy nowych dróg i nowych rozwiązań. Z pewnością te trzy lata to czas dojrzewania. Odkrywania zasobów, które są wokół nas, komunikowania się z nimi, poznawania i wybierania tego co służy naszym celom, wzmacnianiu naszej społeczności. To proces oswajania programowania wśród uczniów i nauczycieli, które gdy trzy lata temu, kiedy zaczynaliśmy, było wielkim nieodkrytym i nieznanym obszarem. Kto wtedy tak naprawdę wierzył, że to może się udać?

Miejsce, które stworzyliśmy ma gromadzić nasze zasoby, które nie mieszczą się na naszej stronie internetowej i w kanałach społecznościowych. Chcemy żeby ten rozwijający się zasób tekstów i materiałów był dostępny  dla wszystkich, którzy chcą oswajać programowanie w swoim edukacyjnym świecie. Będziemy tutaj gromadzić nasze odkrycia, mniejsze i większe.

Nie chcemy zamykać się w jakimś jednym schemacie i rozwiązaniu. Chcemy pokazywać różne możliwości i konteksty, które są obecne w  święcie szeroko rozumianej edukacji powiązanej z tematem programowania.

Teraz stajemy przed wyzwaniem regularnej publikacji materiałów, artykułów i innych aktywności związanych z tym miejscem. Kto naprawdę wierzy, że to może się udać?

autor: Krzysztof Jaworski, pedagog specjalny, ukończył informatykę w kształceniu osób niepełnosprawnych w Kolegium Nauczycielskim w Gliwicach, trener i koordynator programu Mistrzowie Kodowania, laureat konkursu Innowacyjny Nauczyciel 2013, miłośnik jogi, ostrych przypraw i wielowątkowego spojrzenia na świat