poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Micro:bit – nowy ekwipunek plecaka brytyjskiego 11-latka

Co to jest micro:bit? - to malutki programowalny komputerek, który po wielu zapowiedziach, oraz prezentacji na BETT, czyli British Educational Training and Technology Show, właśnie trafił do miliona 11 letnich Brytyjczyków. Jedno z urządzenie trafiło również w ręce Mistrzów Kodowania :)

Współczesny micro:bit jest 70 razy mniejsze i 18 razy szybsze od swojego poprzednika używanego w szkołach w latach 80-tych. Potrafi również znacznie więcej niż jego starszy brat. Oprócz programowania samego urządzenia możemy je integrować, aby współgrało z innymi sprzętami np.: sterowało muzyką, uruchamiało urządzenia, czy samo stawało się użytecznym akcesorium np.. krokomierzem. Płytka posiada min. Bluetooth, akcelerometr, wyświetlacz diodowy, przyciski oraz wyjścia umożliwiające podłączenie urządzeń oraz zewnętrznego zasilania.

Micro:bit jest oczywiście programowalne. Gotowy kod kompilujemy i przerzucamy na płytkę niczym plik na pendrive. Co ciekawe, możemy wybrać w którym języku chcemy stworzyć kod. Znajdziemy tu zarówno JavaScript jak i Python ale również Microsoft Touch Develop jak i Microsoft Block Editor, który jest językiem wizualnym. Ale nie mamy się co obawiać, że nieznajomość kodu stanie na drodze ku przygodnie z programowaniem. Strona internetowa oferuje nam spory wybór tutoriali, które pomogą nam odkryć możliwości płytki. Ale warto też wspomnieć, że sama konsola programowania w poszczególnych językach jest skonstruowana bardzo przyjaźnie i intuicyjnie. A komendy i polecenia, możemy wybierać ze specjalnego menu. https://www.microbit.co.uk/td/lessons - link do tutoriali

Zabawa bez płytki

Czy ten brytyjski projekt może zainteresować polskich adeptów programowania?

Po pierwsze, w planach jest komercyjna produkcja micro:bit, więc być może w przyszłości będziemy mogli nabyć płytki do naszych szkół. Ale co ważniejsze, tak naprawdę nie potrzebujemy płytki, żeby skorzystać z programu BBC. Edytory on-line mają wbudowany symulator, który pozwala na zabawę pomimo braku płytki.

Zachęcamy zatem do odwiedzenia strony www.microbit.co.uk. Spróbujcie i napiszcie nam jak się wam podoba?

autor: Sylwester Zasoński, nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku Kamiennej, trener programu Mistrzowie Kodowania, bloger, entuzjasta nowych technologii i robotyki. W wolnym czasie biegacz i pasjonat MTB.