poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Scratch Junior na komputerze? Proszę bardzo


Jeśli masz ochotę pobawić się Scratchem Juniorem, a nie posiadasz urządzenia mobilnego o odpowiednich parametrach, możesz spróbować skorzystać ze sprawdzonego przez nas rozwiązania. Jeśli masz komputer z systemem Windows lub iOS wystarczy, że zainstalujesz na nim darmowy emulator Andy. Zamieni on twoje urządzenie w wirtualny tablet z Androidem.


Jak to zrobić?

Wejdź na stronę www.andyroid.net i kliknij download. Nie musisz posiadać żadnych specjalnych umiejęnośći, bo proces instalacji jest praktycznie bezobsługowy. Program instalacyjny sam pobiera wszystkie niezbędne pliki. Po zakończeniu wyświetli się od razu okno emulatora Andy. Uzbrój się w cierpliwość, zrób sobie kawę lub herbatę, cały proces jest czasochłonny. W moim przypadku cały proces trwał 20 minut. Jeśli jednak wystąpią jakiekolwiek błędy, to zrestartuj komputer i ponów instalację. 

Po zainstalowaniu dokonaj konfiguracji naszego konta, nie różni się ona niczym od konfiguracji telefonu czy tabletu z Androidem. I tak:

1. W początkowym menu przewiń listę i wybierz język polski. Kliknij na Rozpocznij;

2. Następnie kliknij na "Tak", podaj login i hasło do swojego konta Gmail, jeśli nie masz takiego konta,  załóż zarejestruj swój profil w usługach Google;

3. Wykonaj kolejne polecenia konfiguracyjne. Na koniec kliknij przycisk Zakończ. Po chwili zobaczymy poziomy ekran naszego wirtualnego tabletu.

Kiedy dojdziesz to tego miejsca uruchomić sklep Google Play, wybierz i zainstaluj wybrane przez siebie programy. Swobodnie będziesz mógł korzystać z takich aplikacji jak Scratch Junior, The Foos czy Lightboot. Obsługa emulatora praktycznie niczym nie różni się od obsługi smartfonu czy tabletu. Na PC w miejsce gestów dotykowych używamy kliknięć myszką.

Oprócz Andiego możemy także spróbować z Leadroida. Działa podobnie jak ja Andy, ale z naszych doświadczeń wynika, że jest badziej stabilny. Wymaga systemu operacyjnego od Windowsa 7 wzwyż. Potrzebny jest też proces dual core AMD lub Intel CPU. Minimum 2GB RAMu, 2GB wolnej przestrzeni na dysku twardym.=

autorka: Iwona Sygut nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 9 w Legnicy, trener Mistrzów Kodowania

3 komentarze:

 1. Istnieje (nieoficjalna ale za zgodą i wiedzą twórców oryginału z MIT) wersja na PC i MAC:
  https://jfo8000.github.io/ScratchJr-Desktop/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy, tej możliwości nie znaliśmy. Będziemy testować! Pozdrawiamy, kimkolwiek jesteś :)

   Usuń
  2. Naprawdę działa :) Prosimy o kontakt z nami: kontakt@mistrzowiekodowania.pl, jesteśmy ciekawi człowieka, który dzieli się tak dobrymi wiadomościami. :)

   Usuń

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.