wtorek, 5 lipca 2016

Z kodem w kieszeni

Dla wszystkich którzy chcą poczuć moc mobilności i pobawić się w programowanie bez komputera polecam Pocket Code. To aplikacja, która pozwala stworzyć pełnowartościową aplikację dla systemu Android. 
Projekt Pocket Code powstał na Uniwersytecie Technologicznym w Graz (Austria). Wszyscy, którzy są już oswojeni ze Scratchem, nie powinni mieć problemu z funkcjonalnością tej aplikacji. Poszczególne skrypty układa się z klocków, które podobnie jak w Scratchu znajdują się w oddzielnych kategoriach.


Dużym atutem programowania w Pocket Code jest to, że oprócz możliwości które znamy ze Scratcha, mamy także dostęp do oprogramowania funkcji takich jak akcelerator, detektor twarzy, czy czujnik kompasu. Pozwala to korzystać z możliwości drzemiące w urządzeniu mobilnym. W odróżnieniu od App Inventora cały proces tworzenia interfejsu, pisania kodu i generowania aplikacji odbywa się na urządzeniu mobilnym. Dzięki temu nasz warsztat koderski mieści się w naszej kieszeni.

Początek przygody z Pocket Code należy rozpocząć od jego instalacji na urządzeniu. W Google Play znajdziemy apkę  do kodowania, oraz do edycji grafiki.  Do stworzenia pierwszej aplikacji może posłużyć krótki film lub artykuł w Komputer Świecie.  

Jeśli oprócz prostych projektów chcemy czegoś więcej wystarczy sięgnąć po materiały, które są dostępne w internecie. Dla osób początkujących polecam kurs składających się z trzech części. W jego ramach krok po kroku jesteśmy prowadzeniu przez kolejne funkcje i możliwości aplikacji. Dla nauczycieli dostępna jest specjalna strefa, w której znaleźć można opisy poszczególnych klocków oraz  karty z przykładami zastosowań poszczególnych funkcjonalności.
Większość materiałów jest w języku angielskim i niemieckim, dlatego na łamach naszego blogu będziemy pokazywać przykłady zastosowania Pocket Code z opisem w języku polskim.
autor: Krzysztof Jaworski
0 comments:

Publikowanie komentarza

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.