poniedziałek, 5 września 2016

Razem z Mistrzami Kodowania

Razem z Mistrzami Kodowania to autorski program zajęć komputerowych opracowany w ramach pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach. Autorką programu jest Karolina Żelazowska, która postanowiła opublikować swoją koncepcję na otwartej licencji. Poniżej kilka słów o programie oraz możliwość jego pobrania.

Dlaczego? Czasem pojawia się impuls.

Jak wówczas gdy syn zapytał mnie, czy mogę mu pomóc w zrobieniu własnej gry. Tamto pytanie rozpoczęło kilkuletnią przygodę z Mistrzami Kodowania.
W tym roku podobnym impulsem były rozmowy o pilotażu nowej podstawy programowej, a ściślej o innowacjach i autorskich programach, czekających na napisanie. Termin była jasny, z góry określony, rok szkolny 2016/2017. Pojawiły się osoby chcące wziąć udział w pilotażu i szkoła gotowa na nowe doświadczenie. Nie pozostawało nic innego, jak zasiąść do pisania programu.

Jak? Inspiracją były dzieci.

Aby połączyć obie podstawy programowe, wydrukowane rubryki bawiłam się jak dziecko. Cięłam na fragmenty i układałam jak mozaikę. Zestawiwszy komponenty obecnych zajęć komputerowych z planowaną informatyką przygotowałam własną bazę programową. A potem w głowie zaczęły pojawiać się pomysły. Pączkowały, ewoluowały, rozwijały się a czasem gasły i znikały. Przypominałam sobie to, co robiły moje dzieci. Jak programowały, co sprawiało im frajdę, w czym chciały uczestniczyć. Dodałam do tego kilka nowych pomysłów, wplatając programowanie w aktywności z innych przedmiotów.

Efekt? W załączeniu.

Zaglądając do pliku widzę, że można wiele poprawić, zmienić, zmodyfikować. Dlatego program udostępniam na otwartej licencji (CC BY). Zapraszam chętnych nauczycieli do tego, by zerkali krytycznym okiem, wycinali co w ich opinii zbędne, kopiowali co przydatne, dodawali własne pomysły, tworząc swoją wersję.

fot. Cristian Carrara, https://www.flickr.com/photos/cristiancarrara/8322120385/, CC BY-ND 2.0

1. Bardzo dziękuje za pomysł na program. Dostosuje do swoich potrzeb i pożyczam:) Pozdrawiam serdecznie. Gabriela

OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję bardzo za pozytywny komentarz. Pozdrawiam serdecznie Karolina