środa, 14 czerwca 2017

Ready Steady Design

Sześciolatek wynalazcą? Tak, to możliwe. Zainspirowany przez trenerkę Mistrzów Kodowania Annę Krawczyk, postanowiłem zabrać moich pierwszaków do krainy wyobraźni Design Thinking. W ramach Dnia Dziecka obiecałem im, że zrobimy coś czego jeszcze w naszej szkole nie było.

Spinacze w gotowości

Scenariusz z którym pracowałem był w oparciu o zasoby znajdujące się na stronie cdn.cooperhewitt.org. Dzieci dobrały się w grupy i otrzymały koperty, w których były najróżniejsze przedmioty takie jak: gumowa rękawiczka, spinacze do papieru, kolorowe słomki, folia aluminiowa oraz karteczka z zadaniem w języku angielskim i tłumaczeniem polskim.
"I need to protect myself from the rain.”
“I need to bring my lunch to school.”
“I need to collect and carry small things.”
“I need to keep my hands warm.”
“I need to carry groceries up several flights of stairs"

Od pomysłu do prezentacji produktu

Na początku ciężko im było się przełamać, przecież to były zwykłe rzeczy. Wyjaśniliśmy sobie, do czego mogą służyć słomki, spinacze i pozostałe przedmioty, że mogą im nadać dowolne cechy, czy przydzielić im zadanie w swoim projekcie. Najbardziej ucieszyli się, kiedy dowiedzieli się, że każdy z ich prototypów na pewno będzie działał tak, jak sobie założą. Po tym ochoczo przystąpili do dzieła. Wspólnie rozważali jak mogą wykorzystać przedmioty, dyskutowali, wykazywali się niebywałymi pomysłami i prześcigali się w wymyślaniu coraz to ciekawszych konstrukcji.

Po przedyskutowaniu założeń przystąpili do pracy. Spinacze przybierały odpowiednie kształty, folia była składana, rwana, przymocowywana, słomki stawały się nogami, podpórkami, dyszami z ciepłym powietrzem. Ich pomysły i nieskończona inwencja twórcza była niewyobrażalna. Po skończonym zadaniu każda z grup prezentowała dokonania, zachwalając swoje konstrukcje.

Uczniowie byli zachwyceni swoją pracą i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z Design Thinking już w przyszłym roku szkolnym.

autor: Michał Wróbel, nauczyciel języka angielskiego, Szkoła Podstawowa w Piaskach