czwartek, 7 września 2017

Przeżyjmy to jeszcze raz! - Scratch Conference w Budapeszcie

Tegoroczne wakacje były intensywnym czasem dla osób związanych z językiem programowania Scratch. W miesiąc po francuskiej konferencji w Bordeaux, przedstawiciele Mistrzów Kodowania w silnym, ośmioosobowym składzie, mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w Budapeszcie. Podobnie jak podczas lipcowej konferencji, tak i teraz była to znakomita okazja, by wymieniać wiedzę, czerpać inspirację oraz dzielić się doświadczeniami z zakresu nauki programowania.

Konferencja w Budapeszcie rozpoczęła się “Dniem Zero”, zorganizowanym 23.08.2017 r., czyli dzień przed właściwym wydarzeniem. Tego popołudnia zaproponowano szereg aktywności zarówno uczestnikom konferencji, jak również odwiedzających - w tym i dzieciom. Można było sprawdzić się w przestrzeni programowania, przejrzeć kilka aplikacji oraz projektów szkolnych. Odwiedzającym umożliwiono zabawę w sterowanie robotami oraz poznanie jednego z najbardziej zaawansowanych psów AI.  Dla trenerów programu Mistrzowie Kodowania była to przede wszystkim okazja do rozmów i spotkań z pasjonatami edukacji.

Najintensywniejszy konferencyjny czas to kolejne dwa sierpniowe dni. W czwartkowy poranek, uczestników spotkania powitał prof. Mitchel Resnick, twórca języka Scratch. W swoim wystąpieniu nawiązał do idei Seymoura Paperta (więcej: 4xP czyli relacja z wykładu Mitchela). Kilka słów poświęconych zostało najnowszej publikacji zatytułowanej Lifelong Kindergarden.

Tuż po wystąpieniu inaugurującym tę konferencję, rozpoczęły się bloki warsztatów równoległych. W pierwszej turze odbyły się między innymi warsztaty Programming Without a Computer, prowadzone przez duet Joannę Apanasewicz i Karolinę Żelazowską.

Unplugged, czyli programowanie bez komputera, potocznie w Polsce nazywane “offline”, to niezwykle istotny element pracy z najmłodszymi. Ćwiczenie istotnych elementów, takich jak myślenie przyczynowo-skutkowe, kreatywność, współpraca (...) sprzyjających późniejszym działaniom programistycznym, nie wymaga udziału technologii. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, jak wiele aktywności jest możliwych z wykorzystaniem prostych przedmiotów codziennego użytku, przy niskich nakładach finansowych.

Podczas tego spotkania miała miejsce między innymi prapremiera gry Dotta, przygotowywanej z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Kilka godzin później, podczas sesji posterowej, przedpremierowo zaprezentowana została gra planszowa Golden Scratch. Polska premiera obu materiałów już niedługo, zatem zapraszamy do śledzenia naszej strony!

autorka tekstu: Karolina Żelazowska
autorka grafiki Scratch Conference 2017 in Budapest: Karolina Żelazowska