czwartek, 7 września 2017

Przeżyjmy to jeszcze raz! - Scratch Conference w Budapeszcie


Tegoroczne wakacje były intensywnym czasem dla osób związanych z językiem programowania Scratch. W miesiąc po francuskiej konferencji w Bordeaux, przedstawiciele Mistrzów Kodowania w silnym, ośmioosobowym składzie, mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w Budapeszcie. Podobnie jak podczas lipcowej konferencji, tak i teraz była to znakomita okazja, by wymieniać wiedzę, czerpać inspirację oraz dzielić się doświadczeniami z zakresu nauki programowania.
Konferencja w Budapeszcie rozpoczęła się “Dniem Zero”, zorganizowanym 23.08.2017 r., czyli dzień przed właściwym wydarzeniem. Tego popołudnia zaproponowano szereg aktywności zarówno uczestnikom konferencji, jak również odwiedzających - w tym i dzieciom. Można było sprawdzić się w przestrzeni programowania, przejrzeć kilka aplikacji oraz projektów szkolnych. Odwiedzającym umożliwiono zabawę w sterowanie robotami oraz poznanie jednego z najbardziej zaawansowanych psów AI.  Dla trenerów programu Mistrzowie Kodowania była to przede wszystkim okazja do rozmów i spotkań z pasjonatami edukacji.Najintensywniejszy konferencyjny czas to kolejne dwa sierpniowe dni. W czwartkowy poranek, uczestników spotkania powitał prof. Mitchel Resnick, twórca języka Scratch. W swoim wystąpieniu nawiązał do idei Seymoura Paperta (więcej: 4xP czyli relacja z wykładu Mitchela). Kilka słów poświęconych zostało najnowszej publikacji zatytułowanej Lifelong Kindergarden.

Tuż po wystąpieniu inaugurującym tę konferencję, rozpoczęły się bloki warsztatów równoległych. W pierwszej turze odbyły się między innymi warsztaty Programming Without a Computer, prowadzone przez duet Joannę Apanasewicz i Karolinę Żelazowską.

Unplugged, czyli programowanie bez komputera, potocznie w Polsce nazywane “offline”, to niezwykle istotny element pracy z najmłodszymi. Ćwiczenie istotnych elementów, takich jak myślenie przyczynowo-skutkowe, kreatywność, współpraca (...) sprzyjających późniejszym działaniom programistycznym, nie wymaga udziału technologii. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, jak wiele aktywności jest możliwych z wykorzystaniem prostych przedmiotów codziennego użytku, przy niskich nakładach finansowych. 


Podczas tego spotkania miała miejsce między innymi prapremiera gry Dotta, przygotowywanej z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Kilka godzin później, podczas sesji posterowej, przedpremierowo zaprezentowana została gra planszowa Golden Scratch. Polska premiera obu materiałów już niedługo, zatem zapraszamy do śledzenia naszej strony!autorka tekstu: Karolina Żelazowska
autorka grafiki Scratch Conference 2017 in Budapest: Karolina Żelazowska
zdjęcia: Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania


0 comments:

Publikowanie komentarza

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.