wtorek, 6 lutego 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dziś 6 lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), objęty honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka. To wyjątkowe święto obchodzimy już od 2004 roku, jest wydarzeniem międzynarodowym, które początkowo obejmowało swym zasięgiem kraje należące do Unii Europejskiej, obecnie zaś dołączają do niego państwa z całego świata.  

Główną ideą DBI jest szerzenie wiedzy oraz umiejętności wspierających świadome korzystanie z internetu. Działania towarzyszące tej akcji mają prowadzić do uwrażliwiania wszystkich użytkowników sieci - dzieci, rodziców czy nauczycieli - na temat związany z bezpieczeństwem -  a zatem umiejętnego wyszukiwania treści, dbania o swoje dane oraz wizerunek czy ostrożne zawieranie znajomości przez internet. 
Tegoroczne hasło to „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Jest ono odpowiedzią na szereg  niepokojących zjawisk związanych między innymi z cyberprzemocą czy hejtem. 
Szacunek w sieci to wartość będąca podstawą bezpieczeństwa. Okazywanie szacunku pozostałym użytkownikom internetu pozwala korzystać z jego zasobów, ale też swobodnie funkcjonować między ludźmi - nie tylko w sieci. Dlatego tolerancja wobec pochodzenia czy wyznania, wieku oraz prezentowanych opinii (a także kulturalne wyrażanie własnego zdania) jest tak potrzebna. 
W ramach tego wydarzenia organizowane są konferencje, lokalne akcje, a także konkurs na najciekawszą inicjatywę. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie DBI.

0 comments:

Publikowanie komentarza

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.