poniedziałek, 29 października 2018

Gra ortograficzna dla 2 – 6 graczy

Gra ortograficzna zainspirowana grą TRIO firmy Granna.


Przygotowujemy żetony jako punkty dla graczy, kratownicę 4x4 oraz 8 kubeczków z naklejonymi lub napisanymi markerem głoskami: c, ó, ż, m, rz, r, j, u oraz kartkę do zapisywania wyrazów. Kubeczki ustawiamy po 2 na każdym boku, np. tak jak na zdjęciu. Świetnym pomysłem na kratownicę jest przyklejenie do stolika 16 kwadratowych karteczek samoprzylepnych, które zastępują pola.

Wszyscy gracze równocześnie zastanawiają się, jak przestawić co najwyżej jeden z kubeczków tak, aby uzyskać układ głosek tworzący trzyliterowy wyraz. Poprawnie ułożony wyraz to kubeczki z kolejnymi literami umieszczone w kratkach połączonych bokiem lub rogiem (mogą być ustawione w rzędzie, w kolumnie, w kształcie litery L lub po skosie). Gdy gracz jest już pewien, że wie, jak utworzyć wyraz, mówi: MAM WYRAZ!


Przestawia kubek, a pozostali gracze sprawdzają, czy powstałe w ten sposób słowo jest poprawne pod względem ortograficznym. Jeśli jest poprawne, gracz zapisuje swój wyraz na kartce, zdobywa punkt (żeton) i gra toczy się dalej. Jeśli gracz popełnił błąd, kubeczek wraca na swoje miejsce, a gracz nie zdobywa punktu.

W ten sposób może powstać słowo np. CÓR. Następnie gracze szukają możliwości ułożenia kolejnego wyrazu, którego jeszcze nikt nie utworzył.


Gracz tworzy wyraz JUŻ, zapisuje go i zdobywa punkt. Gra toczy się dalej.
Gracz tworzy wyraz ŻUR, zapisuje go i zdobywa punkt. Gra toczy się dalej… itd.

Gra kończy się po wyczerpaniu zasobu słownictwa lub możliwości ustawienia kubków. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów – poprawnie ułoży najwięcej różnych niepowtarzających się słów.


MODYFIKACJA I
Poprawnie ułożony wyraz to kubeczki z kolejnymi literami umieszczone w kratkach połączonych wyłącznie bokiem (mogą ustawione być w rzędzie, w kolumnie lub w kształcie litery L) - nie mogą być ustawione po skosie (czyli łączyć się rogami).

MODYFIKACJA II
Za ułożenie trzyliterowego wyrazu zdobywa się 1 punkt, a za wyraz czteroliterowy – 2 punkty.
Za popełnienie błędu ortograficznego, gracz traci 1 punkt.
W sytuacji, gdy nie wszystkie wyrazy zostały odkryte, ale układ kubków uniemożliwia powstanie nowego słowa za pomocą przestawienia tylko jednego kubka, można postąpić następująco:
  1. Gracz, który to zauważył mówi: DALSZA GRA JEST NIEMOŻLIWA
  2. Gracze sprawdzają, czy rzeczywiście tak jest.
  3. Jeśli to prawda, gracz, który to zgłosił, ma prawo przestawić 2 kubki tak,
    aby powstało nowe słowo, zapisuje je i zdobywa punkt.
  4. Jeśli to nieprawda i przestawiając jeden kubek można ułożyć nowe słowo, gracz, który powiedział DALSZA GRA JEST NIEMOŻLIWA, traci punkt.

MODYFIKACJA III
Grę można dostosować do własnych potrzeb. Przygotować inny zestaw głosek lub większą liczbę kubków z większą liczbą głosek (pamiętając o odpowiedniej liczbie samogłosek) i odpowiednio większą kratownicę:
np. 13 kubeczków z naklejonymi głoskami: c, ó, ż, m, rz, r, j, u, p, b, e, a, o lub c, ó, ż, m, rz, r, j, u, k, w, e, a, o, oraz kratownicę 5x5. Kubeczki ustawiamy wówczas po trzy na każdym boku, a jeden kubek wstawiamy w środkowe pole. 

0 comments:

Publikowanie komentarza

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.