wtorek, 5 lutego 2019

Scottie Go

Scottie Go - polski pomysł na naukę programowania

W czasach kiedy nauka programowania od najmłodszych lat staje się nie tylko przydatna ale również modna, wielu przedsiębiorców prześciga się w tworzeniu pomocy edukacyjnych dotyczących podstaw programowania dla dzieci. I tak na rynku corocznie pojawiają się nowe roboty (czego doskonałym przykładem są chociażby tegoroczne londyńskie targi BETT). Nie brakuje też aplikacji pozwalających na naukę programowania poprzez gry. Już teraz w sklepie Google czy Apple znajdziemy przynajmniej kilka bardzo dobrych „gier programistycznych”. Choć na pierwszy rzut oka rasowemu programiście na pewno nie skojarzą się z jego pracą (wszak to nie edytor tekstowy wypełniony liniami kodu), to spełniają swoje zadanie rozwijając umysł dziecka i wprowadzając przy tym myślenie programistyczne.

Co prawda jak dotąd prawie wszystkie znane aplikacje i roboty edukacyjne powstały za granicą, jednak Polacy również zaczynają odkrywać potencjał tego rynku. A mowa tu o dwóch świetnie zapowiadających się polskich wynalazkach: robocie Photon i grze Scottie Go. I właśnie o grze chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć.

Autorzy pomysłu twierdzą, że „Scottie Go!” to innowacyjna gra do nauki programowania dla najmłodszych.

A jak to działa?
Gra jest połączeniem realnych, kartonowych klocków służących do „pisania” a może bardziej „układania” przez graczy programów oraz aplikacji. Tak ułożony kod skanujemy za pomocą aparatu w telefonie/tablecie lub kamerki internetowej w komputerze. Pozwala to przekształcić puzzle na ruch i zachowanie Scottiego oraz innych bohaterów.

Co kupujemy?
Gra składa się z pudełka z kartonowymi puzzlami, białej tekturowej podkładki i aplikacji (która musimy ściągnąć) na komputer lub tablet

O co chodzi?
Statek naszego bohatera, sympatycznego kosmity Scottiego, rozpadł się a jego kawałki rozrzuciło po całym świecie. Teraz Scottie musi stawić czoła rozmaitym wyzwaniom. I tu rola naszych uczniów/dzieci ponieważ chcąc, mu pomóc je przezwyciężyć, muszą układać za pomocą kartonowych klocków program sterujący ruchami Scottiego.

Dla kogo?
Gra jest dedykowana dla dzieci od szóstego roku życia. Grać możemy pojedynczo, jednakże jak przekonałem się w trakcie zajęć, najlepiej gra się parami lub drużynami. Dzieciaki wspólnie dochodzą do rozwiązania, wymieniając często (żywiołowo) swoje propozycje jak wykonać daną misję. Możliwość zakładania kont sprawia, że grać mogą różne klasy/osoby a stan ich gry jest osobno zapisywany.

Gra oferuje nam dziesięć modułów w wersji edukacyjnej i siedem w wersji dla użytkowników domowych. A na graczy czeka szereg zadań o rosnącym poziomie trudności, które pozwalają uczniom i nauczycielom sprawnie rozwijać kompetencje w zakresie programowania. Ponadto wersja edukacyjna gry pozwala na instalację na dowolnej liczbie urządzeń. Zapewnia  ona również dostęp do bazy materiałów metodycznych i rozwiązań, plansz z zadaniami.

Czy warto?
Obserwując zaangażowanie dzieci podczas lekcji ze Scottie Go, śmiało mogę polecić. Zabawa jest przednia a rosnący poziom trudności sprawi, że pogłówkować trzeba będzie nie raz.

Brak komentarzy: