sobota, 31 sierpnia 2019

Zanim czyli raz jeszcze o Design Thinking

Czy dzieci mogą projektować sprzęt medyczny ratujący życie w sytuacjach kryzysowych? Czy mogą mieć decydujący głos przy planowaniu parku szkolnego lub urządzaniu miejskiego kąpieliska? Czy możemy włączyć je w podejmowanie decyzji o tym, jak będzie wyglądać nasz kolejny klasowy projekt. Odpowiedź na wszystkie te pytania, to zdecydowane TAK! Żeby jednak było to możliwe, musimy siebie samych i naszych podopiecznych, wyposażyć w odpowiednie narzędzia. Tak właśnie myślę o design thinking - jako o narzędziu do myślenia.

Porządkowanie procesów, jakie zachodzą w naszych mózgach jest procesem, który trwa całe życie - uczymy się patrzeć, mówić, rozumieć, wnioskować podejmować decyzje i wielu, wielu innych rzeczy. Choć to wszystko dzieje się ot tak, po prostu, w miarę jak dojrzewa nasz umysł, wiemy przecież, że można ten proces wspomagać. Myślenie projektowe - czyli desgin thinking - w każdym wieku uczy: empatii, innowacyjności, otwartości, uważności i współpracy. Z ogromną dumą, ale też pewną dozą nieśmiałości, oddaję w Wasze ręce ten niewielki poradnik - efekt projektu Zaprogramuj Przyszłość, ale przede wszystkim - owoc mojej praktyki, długich godzin lektur i jeszcze dłuższych przemyśleń.

Czy znajdują się w nim gotowe scenariusze? I tak, i nie - na pewno każdy znajdzie w nim wskazówki, jak zacząć i rozwijać przygodę z myśleniem projektowym. Czy są w nim krok po kroku opisane duże projekty? Nie - myślałam przede wszystkim o tych, którzy z różnych względów nie sięgnęli jeszcze po tę metodę lub znają ją, ale ciągle szukają nowości w tym obszarze. Czy dzięki “Zanim” będziecie mogli włączać elementy design thinking do swoich codziennych zajęć z uczniami? Mam ogromną nadzieję, że tak! Specjalnie w tym celu publikacja zawiera odniesienia do podstawy programowej. Dobrym uzupełnieniem lektury, będzie zajrzenie do nagrań z webinarów poświęconych właśnie myśleniu projektowemu na kanale Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog (https://www.youtube.com/watch?v=10YixXTV05g&list=PLEZ0bWmrqV-kG7dGg0RFz5e1WueqxHotD).

Owocnych i radosnych działań!

LINK do publikacji

Autorka: Anna Krawczyk

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.