środa, 13 maja 2020

Scratchosztuka - muzyka + Scratch

O IDEI SCRATCHA

Scratch to idea, to filozofia i praktyka edukacyjna czerpiąca z bogatych doświadczeń społeczności, która dzisiaj swoim zasięgiem obejmuje cały glob. Chcesz przystąpić do tego grona i korzystać z wartościowych rozwiązań oraz dzielić się swoimi doświadczeniami? Tu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wystarczy błysk w oku, ciekawość, chęć uczenia się i radość z odkrywania i wyrażenie siebie. 
CYKL WEBINARÓW DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW 

Z okazji Dnia Scratcha, a właściwie z okazji Miesiąca Scratcha - https://sip.scratch.mit.edu (bo w tym roku świętujemy urodziny Scratcha przez cały maj) przygotowaliśmy dla Was serię webinarów, w których chcemy pokazać go z trochę innej strony: zaczarować Scratchem tych, którzy go jeszcze nie znają, a odczarować Scratcha wśród tych, którzy myślą, że już wszystko o nim wiedzą. Chcemy zaprosić Was do zabawy w duchu wolnościowym, do odkrywania pasji, eksperymentowania, korzystania z pracy innych i dzielenia się swoimi projektami z innymi. W czasie naszych spotkań unikamy słowa programowanie. Nie dlatego, że Scratch nie jest językiem programowania, bo jak najbardziej nim jest, ale dlatego, że chcemy przede wszystkim dzielić się istotą nauki programowania i przekazać Wam ideę, która przyświeca zespołowi tworzącemu i rozwijającemu Scratcha (Scratch Team i Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab). 

1. WEBINAR – MUZYCZNY 

Tematem przewodnim pierwszego webinaru, który dla Was poprowadzili Joanna Apanasewicz i Krzysztof Jaworski, była muzyka. Muzyka jest częścią naszego życia, niezależnie czy jesteśmy jej odbiorcami czy twórcami, amatorami czy zawodowcami. Pomaga nam przeżywać emocje, cieszyć się lub smucić, czerpać radość z kreatywności, eksperymentowania i dzielenia się odkryciami i przeżyciami.

Jeśli nie mogliście wziąć udziału w webinarze na żywo, oddajemy w Wasze ręce nagranie z tego spotkania.

W Scratchu dostęp do zabawy muzyką jest na wyciągnięcie ręki. Już w czasie pierwszych minut nagrania można zrozumieć intuicyjny i przyjazny sposób na tworzenie kompozycji. Połącz ze sobą bloczki, wybierz dźwięki, zdecyduj się na rodzaj instrumentu. I już możesz odsłuchać melodii, które ułożyłeś. W ten sam sposób możesz dodać też sekcję rytmiczną i sprawdzić, jakie możliwości się przed Tobą otwierają!


W czasie spotkania podzieliśmy się z Wami sprawdzonymi przez nas projektami. To gotowe, wybrane przez nas propozycje, które zostały stworzone przez członków społeczności Scratcha. Są idealne dla Waszych uczniów, bo pozwalają im bawić się muzyką, rytmem, ale także skorzystać z nut lub literowych nazw dźwięków i na wyciągnięcie myszki móc zanurzyć się w świecie melodii i kompozycji.

Pokazaliśmy też, jak prezentowane przez nas projekty zostały stworzone. Niektóre są bardzo proste, inne mają sporo zawiłości programistycznych. Jednak wcale nie musicie rozumieć tych wszystkich złożoności, żeby w pełni skorzystać ze spotkania (nagrania). Zaprezentowaliśmy Wam takie skrypty, aby w łatwy sposób można było je zmieniać (remiksować) i eksperymentować poprzez własne modyfikacje w kodzie, z wykorzystaniem poznanych opcji dotyczących dźwięków i instrumentów. Dodajemy do tego też szczyptę tańca duszków, efektów i grafiki, aby to pulsowało w rytm zremiksowanych utworów.


Pomocą dla Was i uczniów w samodzielnej zabawie mogą być też karty scratchowe, które przedstawiamy na początku spotkania, krok po kroku pokazując, jak je wykorzystać, aby w przysłowiowe 5 minut stworzyć swój własny projekt.

Aby ułatwić Wam korzystanie z nagranego materiału, w opisie filmu znajduje się spis treści, który pomaga przenieść się do interesujących Was fragmentów spotkania. Dodatkowo znajdziecie tam też dostęp do projektów i zasobów, które prezentowaliśmy w czasie spotkania. Tak wiemy, że doba ma tylko 24h, dlatego spokojnie możecie te interesujące Was fragmenty przejrzeć w prędkość x2. Można ją zmienić klikając w kółko zębate, w prawym dolnym rogu okna w którym wyświetla się film. Taki patent na pędzącą współczesność. 😊 

Już teraz zapraszamy na kolejny webinar w cyklu pt. “Scratchosztuka, czyli artystyczna dusza - wykorzystanie grafiki”, który odbędzie się 14 maja o godz. 19.00.

Aby ułatwić Wam korzystanie z nagranego materiału, w opisie filmu na Youtube znajduje się spis treści, który pomaga przenieść się do interesujących Was fragmentów spotkania. Dodatkowo znajdziecie tam też dostęp do projektów i zasobów, które prezentowaliśmy w czasie spotkania. Tak wiemy, że doba ma tylko 24h, dlatego spokojnie możecie te interesujące Was fragmenty przejrzeć w prędkość x2. Można ją zmienić klikając w kółko zębate, w prawym dolnym rogu okna w którym wyświetla się film. Taki patent na pędzącą współczesność.
0 comments:

Publikowanie komentarza

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.