wtorek, 7 lipca 2020

Wypoczynkowo o odpoczynkuZ jednej strony wszyscy wiemy, że odpoczynek jest potrzebny, a wręcz niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Z drugiej strony albo go zaniedbujemy kosztem innych zajęć, albo... nie wiemy, jak odpoczywać, żeby faktycznie odpocząć! 

Nieodpoczywanie 


Idea odpoczynku jest relatywnie nowa – dwa dni weekendu czy popołudniowy relaks niegdyś były zwyczajnie nie do pomyślenia. A jeśli już, odpoczynek stanowił przywilej bardzo wąskiej grupy ludzi. Większość natomiast wstawała rano, zajmowała się domem, wybierała się do pracy. Również rodziny, które mogły pozwolić sobie na zatrudnienie pomocy domowej, miały masę zajęć i obowiązków. Nawet wymogi towarzyskie, wiążące się z przyjmowaniem gości i goszczeniem się u innych, nie były traktowane jako rozrywka i czas wolny. Co więcej, przez wieki nie ustalono maksymalnego wymiaru godzin pracy, zatem zdarzało się, że obowiązki zawodowe wypełniały nawet 16 godzin, a dotyczyło to osób niemal w każdym wiekuDo zadbania o czas wolny i wypoczynek zaczęto nawoływać dopiero w XX wieku. Stał się to wręcz jeden z filarów społecznej profilaktyki zdrowotnej, ale jego pełne znaczenie dla naszego dobrostanu poznaliśmy dopiero pod koniec minionego stulecia! Dlaczego warto odpoczywać

I chociaż stan wiedzy na ten temat został zaktualizowany, to wciąż nie odpoczywamy! Pochłaniają nas różne sprawy, codzienność, praca. A nawet jeśli udajemy się na urlop, nie możemy oderwać się myślami od tego, co za nami, a co nas czeka po powrocie. A odpoczynek i zwolnienie tempa  niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka - w wymiarze fizycznym i psychicznym. Bez czasu na oddech organizm zaczyna czerpać z innych rezerw. Zdarza się, że zmęczeni nie odczuwamy przyjemności z tych aktywności, które jeszcze jakiś czas temu uwielbialiśmy, rezygnujemy ze spotkań z bliskimi osobami, przestajemy podchodzić kreatywnie do postawionych przed nami zadań. Często nie rozumiemy, co się z nami dzieje i zaczynamy wątpić we własne możliwości. A przecież wystarczy tylko (i aż) odpocząć.  
Garść wypoczynkowych porad 

1. Zwolnij...

Po wysiłku i ogromie wykonanej pracy czasem trudno zmienić tempo. Podaruj sobie prawo do zwolnienia, zmiany trybu dnia. Pamiętaj, że pośpiech też może stać się nawykiem, a wakacje mogą być doskonałą okazją na przełamanie go i wprowadzeniem kojącego spokoju.  

2. Odpoczywaj po swojemu. 

Jeśli uwielbiasz górskie wędrówki i dzięki nim ładujesz baterie po intensywnej pracy, postaraj się zaplanować nawet krótki wyjazd. Jeśli wyjazd nie jest dla Ciebie formą złapania oddechu, zostań w domu i pomyśl, co sprawi Ci największą przyjemność. 

3. Planuj wypoczynek... lub nie! 

Chcesz spędzić wakacje aktywnie, zrób listę tego, co masz ochotę zrobić. Masz dość planowania? Nie rób tego i poczekaj, co przyniesie wypoczynkowy dzień... Lub poproś o pomoc w tworzeniu wypoczynkowej listy marzeń. Pamiętaj - nie musisz traktować jej jak wyzwania lecz jako inspirację! 

4. Zadbaj o swój psychiczny dobrostan. 

Jeśli rozpamiętujesz minione wydarzenia lub zaczynasz wybiegać myślami daleko wprzód, znajdź takie aktywności, które pozwolą skierować myśli na inny tor. Zdążysz jeszcze zaplanować rok szkolny, zwłaszcza że dzięki dobremu odpoczynkowi podejdziesz do pracy z twórczą energią.  

Co na koniec?

Odpoczywajmy - dobry odpoczynek wzmacnia nas, regeneruje i dodaje energii. A czy właśnie o energii do działania, realizacji pomysłów i spełniania swoich pasji - zarówno zawodowych, jak i prywatnych - nie marzymy? Niezależnie od wybranej przez nas formy odpoczynku, relaks może przynieść tylko pozytywne efekty. 

Autorka tekstu: Joanna Kluz

0 comments:

Publikowanie komentarza

© Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog 2019. Obsługiwane przez usługę Blogger.